3-4 Ekim 2015

Mülteci Hakları Merkezi, 3-4 Ekim tarihlerinde Urfa’da Urfa Barosu işbirliğiyle bir Avukatlara Yönelik Mülteci Hukuku Eğitimi gerçekleştirdi.

İki günlük çalışmada katılımcı avukatlara Merkezimiz’in uzman ekibi tarafından uluslararası sığınma hukukun temel kavramları, Türkiye sığınma mevzuatı ve uygulamaları, sığınmacıların hukuksal koruma mekanizmalarına erişimi için başvurulabilecek yargı yolları, sığınma ihtiyaçlarının tespitine yönelik yapılan hukuki analizler ve menşe ülke bilgisi gibi başlıklar altında ayrıntılı sunumlar yapıldı. Programı tamamlayan katılımcı avukatlara sertifika verildi.

Eğitim çalışması, Merkez’in Refugee Solidarity Network ortaklığıyla yürüttüğü proje kapsamında gerçekleşti. Projeye Hollanda Mülteci Konseyi de destek sağlıyor.

Haftasonu gerçekleşen eğitim çalışmasının ardından, Merkez delegasyonu takip eden hafta başında İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Urfa’da faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri ve bölgede çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevlileriyle ildeki durum ve ihtiyaçlar üzerine danışma ziyaretleri gerçekleştirdi.

Proje çerçevesinde Haziran ayında Antep ve Ankara yine Barolarımızla işbirliği içinde iki benzer mülteci hukuku eğitim çalışması düzenlenmişti. Önümüzdeki aylarda, gerek Suriyeli gerekse diğer uyruklardan bireysel sığınmacı nüfusunun yoğun olarak yaşadığı illerde özellikle barolar eliyle yürütülen Adli Yardım mekanizmasının sığınmacılar için devreye girmesini teşvik etmeye yönelik kapasite geliştirme faaliyetlerimiz artarak devam edecek.