1- Hukuki Destek Hizmetlerimiz

Mülteci Hakları Merkezi, savaş ve zulüm sebepleri ile ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ve Türkiye’de sığınma başvurusu yapan ya da yapmak isteyen bütün yabancılara yönelik kapsamlı ve ücretsiz hukuki danışma ve destek hizmetleri sağlayan İstanbul merkezli bağımsız bir sivil toplum örgütüdür.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Türkiye’deki hak ve yükümlülükleriniz konusunda her türlü sorularınızla ve Türkiye’deki sığınma prosedüründe karşılaştığınız sorunlarla ilgili olarak ücretsiz hukuki danışma ve destek hizmetlerimizden faydalanmak için hafta içi her gün 09.30 – 17.30 saatleri arasında ofisimize gelebilir ya da aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Eğer bir geri gönderme merkezinde veya havalimanı ya da sınır kapısında idari gözetim altında tutuluyorsanız; “İdari Gözetim Destek Hattı”mızı arayarak yardım talep edebilirsiniz.

Sığınmacılardan kurumumuza ulaşan hukuki destek talepleri, kişilerin bulunduğu yer ve talep konusu, meselenin niteliğine göre kurumumuzun İstanbul, İzmir, Edirne ve Van’da bulunan ofislerimizdeki ilgili uzman arkadaşlarımıza yönlendirilmektedir.

 

Mülteci Hakları Merkezi - Merkez Ofisi

Dr. Refik Saydam Cad. No.39 K.5 D.14
Şişhane, Beyoğlu İstanbul

Tel: Genel Hukuki Destek Talepleri: 0 850 218 48 30
Tel: İdari Gözetim Destek Hattı: 0 507 218 62 85
Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

2- Bilgi Kitapçıklarımız ve Videolarımız

Türkiye’deki sığınma sistemi işleyişi, başvuru yolları, yasal olarak yararlanabileceğiniz hak ve hizmetler konularında çeşitli dillerde hazırladığımız bilgi kitapçıklarımız ve videolarımızın tümüne aşağıdaki linkleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Sığınmacılar için hazırladığımız bilgi malzemelerimiz, hem Suriye’den gelen ve “geçici koruma” uygulamasına tabi kişilerle ilgili, hem de diğer menşe ülkelerden Türkiye’ye gelen ve “uluslararası koruma” prosedürüne tabi kişilerle ilgili hak ve yükümlülükleri ayrıntılarıyla açıklamaktadır.

Yayınlar -> Bilgi Kitapçıkları ->

Yayınlar -> Bilgi Videoları ->

 

3- “Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Bilgi Platformu” İnternet Sitemiz

2019 Nisan ayında yayına giren “Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Bilgi Platformu” internet sitemize Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Peştuca, Urduca, Rusça, Fransızca, Somalice ve Kürtçe(Sorani) dillerinde aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İnternet Bilgi Platformumuz hem Suriye’den gelen mülteciler hem de diğer menşe ülkelerden gelen sığınmacılarla ilgili ayrıntılı bilgiler, videolar ve diğer görsel malzemeler içermektedir:

https://multecihaklari.info

https://refugeerights.info

 

4- Mülteci Hakları Merkezi Etik ve Profesyonellik İlkeleri

Mülteci Hakları Merkezi’nin başta danışanları olmak üzere faaliyetleri sırasında etkileşim halinde olduğu tüm paydaşlarına karşı sorumluluklarının çerçevesini çizmek, kurum çalışanlarının gerekli davranış standartlarını belirlemek ve kusurlu davranışlardan kaçınması için uyması gereken kuralları düzenlemek amacıyla “Etik ve Profesyonellik İlkelerimiz” ve “Geri Bildirim ve Şikayet Mekanizmamız” oluşturulmuştur. Hizmetlerimizi sunarken dayanak aldığımız “Etik ve Profesyonellik İlkelerimiz” ve “Geri Bildirim ve Şikayet Mekanizmamız” hakkında soru ve cevaplar aşağıdaki bilgilendirme metinlerinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

Sorular ve Cevaplar: