30 Kasım - 1 Aralık 2023, Mardin

Mülteci Hakları Merkezi olarak, Lider Kadın Derneği’nin Mardin’deki merkezinde iki oturumdan oluşan; hem Lider Kadın Derneği çalışanlarına hem de danışanlarına yönelik bir seminer programı gerçekleştirdik. Seminere, Lider Kadın Derneği’nin Diyarbakır ofisinden vaka çalışanı, sosyal uyum sorumlusu, psikolog gibi farklı alanlardan uzmanlar ve derneğin Suriyeli danışanları katılım gösterdi.

Her oturumun sonunda sıklıkla karşılaşılan; yol izni almak, kayıt ilinde ikamet etme zorunluluğu, sınır dışı edildikten sonra yeniden Türkiye’ye gelen kişilerin kayıt prosedürleri ile ilgili sorular üzerine konuşuldu.

Lider Kadın Derneği ile gerçekleştirilen seminerde özellikle İstanbul, Mardin ve Diyarbakır sahalarında karşılaşılan pratikleri karşılaştırmak, deneyim paylaşımında bulunmak ve hukuki koruma kapsamında ihtiyaç duyulan teorik desteği sağlamak amaçlanmıştır.  

Lider Kadın Derneği, Mardin Kızıltepe merkezli olup; Diyarbakır, Van ve Adıyaman sahalarında da toplum temelli destek çalışmaları sürdürmektedir. Derneğin hedef kitlesinin %60 gibi bir kısmını ise mülteciler oluşturmaktadır.