17-18 Kasım, İzmir

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği’nin her yıl Türkiye’nin çeşitli yerlerinden hak temelli çalışan örgütleri bir araya getirerek düzenlediği Sivil Sesler Festivali 17 ve 18 Kasım 2023 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütlerinin katıldığı festivalde 42 farklı kentten, 200'e yakın sivil toplum örgütü bir araya geldi. Mülteci Hakları Merkezi olarak festivale katılarak çalışmalarımız, yayınlarımız ve hizmetlerimiz hakkında katılımcıları bilgilendirme fırsatı bulduk.

Her yıl farklı bir tema çerçevesinde gerçekleşen festivalin bu yılki teması ise “Dayanışma Güçlendirir” idi. İki gün süren festivalde farklı dayanışma ve iyileştirme deneyimleri görmek, ilham almak için çeşitli atölyeler ve etkinlikler düzenlendi.

Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma

Festival, İzmir Kent Federasyonu’nun Zeybek gösterisi ve Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği’nin arama kurtarma köpekleri gösterisi ile başladı. Gösterilerin ardından “Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma” başlıklı açılış oturumu gerçekleştirildi. Sivil Sesler Festivali, “Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma” başlıklı söyleşide; Hatay Ayağa Kalkıyor Platformu’ndan Ayhan Kara’yı, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’ü ve Tiyatro Kooperatifi’nden Vildan Güleç’i bir araya getirdi.

Açılış oturumun yanı sıra Katılım Çadırı, İyilik Çadırı, Güzellik Çadırı, Dayanışma Çadırı ve Esenlik Çadırı olarak adlandırılan alanlarda gün boyunca etkinlikler gerçekleşti.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Genel Koordinatörü Tezcan Abay festivale ilişkin, ‘‘Bugün İzmir’de Türkiye’nin değişik yerlerinden bir araya gelen hak temelli çalışan derneklerin ve vakıfların buluşması için bir aradayız. Bu etkinliği her yıl yapıyoruz. Sivil toplumun sahip olduğu, farklı seslerin, farklı renklerin, çoğulcu bakış açısının bir araya geldiği bir festival bu. Sivil Sesler Festivali iki gün sürecek. Türkiye’nin 42 kentinden örgütler İzmir’deki örgütlerle buluşacak. Stantlarımızda yapılan çalışmalar tanıtılabilecek. Etkinlik alanlarımızda paneller gerçekleşecek.’’ dedi.