25 Mart 2022 – Çevrimiçi Seminer

Mülteci Hakları Merkezi olarak 25 Mart 2022 tarihinde “Uluslararası Koruma Başvuru Prosedürü ve Olumsuz Kararlara İtiraz ” konulu çevrimiçi bir seminer gerçekleştirdik.

Mülteci Hakları Merkezi olarak A.B.D. Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (PRM) desteği ile yürüttüğümüz proje kapsamında avukatlar, STK profesyonelleri ve ilgi duyan herkese açık olarak düzenlediğimiz seminere, Mülteci Hakları Merkezi’nden uzmanlar sunumlarıyla katkı sundu. Uzmanların Türkiye’de uluslararası koruma başvuru prosedürü ve olumsuz kararlara itiraz usulleri ile ilgili sunumlarını takiben, Merkez olarak uygulamaya yönelik gözlemlerimiz, çözüm önerilerimiz ve mahkemelerden alınan örnek kararlar paylaşıldı. Sunum sonunda yapılan soru ve cevap oturumunda, Türkiye’deki uygulamaya dair sorunlar ve çözüm önerileri katılımcıların zengin katkılarıyla değerlendirildi.

Mülteci Hakları Merkezi’nin Türkiye genelinde sığınmacılara ve idari gözetim altındaki yabancılara yönelik hukuki destek arzını ve özellikle Adli Yardım görevlendirmesi alan avukatların uzmanlıklarını güçlendirmeye yönelik çevrimiçi ve çeşitli illerde yüz yüze gerçekleştireceği seminer çalışmaları devam edecek.