18 Mart 2022 – Çevrimiçi Seminer

Mülteci Hakları Merkezi olarak 18 Mart 2022 tarihinde “Uluslararası Koruma Statü Değerlendirme ve Menşe Ülke Araştırması” konulu çevrimiçi bir seminer gerçekleştirdik.

Mülteci Hakları Merkezi olarak A.B.D. Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (PRM) desteği ile yürüttüğümüz proje kapsamında avukatlar, STK profesyonelleri ve ilgi duyan herkese açık olarak düzenlediğimiz, Mülteci Hakları Merkezi’nden uzmanların sunumlarıyla katkı yaptığı seminerde, 6458 sayılı Kanun’un sunduğu çerçeve ve Merkez olarak uygulamaya yönelik gözlemlerimiz ve menşe ülke bilgisine dair faydalı kaynaklar paylaşıldı. Sunum sonunda yapılan soru ve cevap oturumunda, Türkiye’deki uygulamaya dair sorunlar ve çözüm önerileri katılımcıların zengin katkılarıyla değerlendirildi.

Mülteci Hakları Merkezi’nin Türkiye genelinde sığınmacılara ve idari gözetim altındaki yabancılara yönelik hukuki destek arzını ve özellikle Adli Yardım görevlendirmesi alan avukatların uzmanlıklarını güçlendirmeye yönelik çevrimiçi ve çeşitli illerde yüz yüze gerçekleştireceği seminer çalışmaları devam edecek.