11 Mart 2022

Mülteci Hakları Merkezi olarak 11 Mart 2022 tarihinde “AİHM İçtihatları Işığında İdari Gözetimin Gerekliliğinin Değerlendirilmesi” konulu çevrimiçi bir seminer gerçekleştirdik.

Mülteci Hakları Merkezi olarak Danimarka Mülteci Konseyi (DRC) işbirliğinde ve Avrupa Birliği (ECHO) desteği ile yürüttüğümüz proje kapsamında avukatlar, STK profesyonelleri ve ilgi duyan herkese açık olarak düzenlediğimiz, Mülteci Hakları Merkezi’nden bir uzmanın sunumuyla katkı yaptığı seminerde, idari gözetimin gerekliliği konusu, ilgili AİHM içtihatları ışığında detaylıca ele alındı. Mahkeme’nin çocukların idari gözetimine dair içtihatları değerlendirilerek katılımcılarımızın da zengin katkılarıyla sunum sonunda soru ve cevap oturumu yapıldı.

Mülteci Hakları Merkezi’nin Türkiye genelinde sığınmacılara ve idari gözetim altındaki yabancılara yönelik hukuki destek arzını ve özellikle Adli Yardım görevlendirmesi alan avukatların uzmanlıklarını güçlendirmeye yönelik çevrimiçi ve çeşitli illerde yüz yüze gerçekleştireceği seminer çalışmaları devam edecek.